¨˜¨”ºº•●.:':.●•Virágok•●.:':.●ҳ¨˜¨”º

Itt megtalálsz mindent amit a virágokról tudnod kell...

Amarillisz

Az amarilliszt novembertõl februárig hajtathatjuk lakásban. A hagymát akkor ültessük el tõzeggel kevert általános virágföldbe, ha a csúcsán megjelennek a hajtáskezdemények. Ügyeljünk arra, hogy a hagyma felsõ harmada ültetéskor ne kerüljön a föld alá. A cserepezett növényt állítsuk világos, 18-20 C fokos helyiségbe. Legjobb, ha napos ablak elé kerül. Mikor a virágrügy és a virágszár elérte a 15-20 cm magasságot, a levegõ hõmérsékletét 22-23 C fokra növelhetjük. Amint kibontotta szirmait, tegyük hûvösebb helyiségbe, így a virágzás tartósabb lesz. A virágrügy megjelenéséig a növényt csak annyira öntözzük, hogy a talaj nyirkos maradjon. Ha a növény fejlõdésnek indul, kezdjük el a rendszeres locsolást, de ne öntözzük túl a növényt. Hagyjuk, hogy az öntözések között a föld kiszikkadjon. Elvirágzás után fokozatosan csökkentsük a víz adagolását. A locsolást szeptemberben hagyjuk abba. Havonta legalább kétszer tápoldatozzuk. Ha a levelek elszáradnak, szeptemberben a hagymát vegyük ki a cserépbõl, hagyjuk pihenni száraz, sötét, hûvös (kb. 16 C fokos) helyiségben. Legalább hat hétig pihentessük. Csak megfelelõ pihentetés után fog ismét virágozni.

Az amarillisz igen kedvelt szobai dísznövényünk. Hatalmas virágaival színt visz a lakásba, főleg azért jelentős ez, mert általában télen virágoztatjuk, amikor más egyszerűen tartható virágos növényünk nem igazán nyílik. Az Amaryllis nemzetségből tulajdonképpen csak egy faj van kissé elterjedve dísznövényként, ugyanis a régebben ismert amarilliszt a Hippeastrum nemzetségbe sorolták, de megszokásból ezt a nevet használjuk. A cikkből a szerző személyes tapasztalatai mellett sok fontos és érdekes dolgot tudhatunk meg erről a gyönyörű virágról.Fagyérzékeny növények, 30-50 cm magasak, leveleik szalag alakúak. A hagyma nagy, akár a 8-10 cm-es átmérőt is elérheti. Általában 2-6 db nagy, tölcsér alakú virágot hoz, a virágok száma és nagysága függ a növény tápláltságától, korától is. Vannak egyszínű és csíkos fajták is, és előfordulnak teltvirágú változatok is. Vágott virágnak is sokáig eláll, de szerintem vétek lenne levágni. Virágoztatás előtt szigorúan 2-3 hónap nyugalmi állapotot, ezután fokozatosan kb. 3 hónap tápoldatozást, és rendszeres öntözést igényelnek.  Attól a növénytől várható virág, amely az előző évben legalább 5 levelet hozott. Elvirágzás után a termést távolítsuk el, és tartsuk a növényt napos, kissé hűvösebb helyen, amíg jó idő be nem köszönt. Nyárra a növényt érdemes frissen trágyázott, mélyen felásott földbe, a kert egy napos részébe kiültetni. Ennek ellenére még nem volt 2 egyforma egyedem, ami ugyanúgy viselkedett volna. Ilyenkor öntözésre és tápoldatozásra van szüksége, hogy minél nagyobb leveleket hozhasson. Körülbelül szeptemberben szüntessük meg az öntözést és hagyjuk a növényt elszáradni, így életciklusát újra kezdi.Általában ha előbb hoz levelet, mint dárda alakú virágbimbót, akkor már nem virágzik. Azonban átverhetjük a virágunkat, ha letakarjuk a már levelet hozó hagymát pl. egy papírzacskóval. Ilyenkor még előfordul, hogy „kitolja" a virágszárat. Aki igazán kezdő kertész, az akkor jár a legjobban, ha eleve olyan hagymát vásárol, amelyik már bimbós. Ezt már csak cserépbe kell ültetni, és locsolgatni.

Fontos,hogy a hagyma felső 1/3-a látsszon ki a földből.Szaporítása az anyanövény mellett fejlődő fiókhagymák különültetésével, vagy magvetéssel lehetséges. A magokat a kifejlődés után szinte azonnal el kell vetni, mert csíraképességüket hamar elvesztik. A vetéshez lényegében bármely virágföld megfelel. Mégis csak türelmes embereknek ajánlom, mert legalább 3 év szükséges, hogy virágozzanak. Ezeket a növénykéket télen sem kell pihentetni, az első pihentetést a virágoztatás előtti évben kell elvégezni, vagyis amikor a kis növényünk 3-4 éves lesz.Érdekes dolog lehet összeporozni különböző színű egyedeket, hogy az utódok között milyen színűek lesznek. Gyakorlatban viszont még ez sajnos nem hozott eredményt, mert még sosem virágoztak egyszerre. Sajnos a magról való nevelés sem sikerült még, mert családtagjaim kidobálták az egyéves növényeimet, mert azt hitték gyomosak a cserepek.Az amarilliszek leggyakoribb károsítója a vörösfoltosság, ez sajnos nálam is gyakran előfordul. A zinebes kezelés hatékony ellene, csak az a baj, hogy egészségre ártalmas, és lakásban való használata nem ajánlatos. Egészségesebb megoldás a beteg részek eltávolítása. A könyvek több károsítót említenek még, de amivel gyakorlatban találkoztam még, az a buroklevelek között bujkáló különféle atkák.

A hölgyliliom vagy amarillisz  korán tavasszal díszíti a virágüzletek kirakatait. Legtöbbször csak megcsodáljuk az 50-60 cm-es kocsányon nyíló, liliomhoz hasonló piros, fehér hatalmas tölcséres virágait,de nem merjük megvenni, félve, hogy nem lesz tartós. A virág valóban csak 10-12 napig nyílik, de a növény hagymája 8-10 évig is él, és évenként rendszeresen virágzik - természetesen, ha jól kezeljük. Miből áll a megfelelő gondozás? Az ajándékba kapott vagy vásárolt amarilliszt rendes szobahőmérsékleten tarthatjuk, mérsékelten öntözzük. Elvirágzás után a növénytől a vizet fokozatosan elvonjuk. Ha a levelek már teljesen leszáradtak, világos, 8-10 C fokos helyen teljesen szárazon tartjuk, pihentetjük, ami legalább 3 hónapig tartson. Amikor virágoztatni akarjuk, a cserépben levő felső földréteget cseréljük ki tápdús földde. A cserepet meleg helyre vigyük, de még tartsuk szárazon, mert a hagymában levő tartalék tápanyag lehetővé teszi így is a növény kezdeti fejlődését. A meleg hatására a hagyma oldalán megjelenik a virágszár, csak ekkor öntözzük meg először jó alaposan, vagy áztassuk vízbe a cserepet, hogy a föld teljesen átnedvesedjék. Ezután már rendszeresen ötözzük, aminek hatására a hagyma csúcsából kihajtanak a levelek és a virágszárral együtt fejlődnek.Ezt éveken át megismételhetjük, hogy tavaszonként a szép amarillisz díszítse otthonunkat. Sőt a fiókhagymák leválasztásával magunk is szaporíthatjuk igaz, hogy csak a harmadik-negyedik év után hoznak virágot, de akkor annál nagyobb örömöt szereznek.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 10
Heti: 33
Havi: 22
Össz.: 44 305

Látogatottság növelés
Oldal: Amarilisz
¨˜¨”ºº•●.:':.●•Virágok•●.:':.●ҳ¨˜¨”º - © 2008 - 2024 - gyongyszemek.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »