¨˜¨”ºº•●.:':.●•Virágok•●.:':.●ҳ¨˜¨”º

Itt megtalálsz mindent amit a virágokról tudnod kell...

Bromélia

A XVI. században kerültek a trópusi Amerikából Európába a Bromélia-féleségek és köztük az ízletes gyümölcsöt termő ananász is.Eleinte csak királyi kertészetekben foglalkoztak vele, később a főurak is termeltették. Drága termelése következtében nem vált általánosan ismertté a gyümölcsöt termő faj. Gyorsan terjedtek el, és még ma is megállják helyüket a talajtakaró broméliák mint dísznövények. A közel 500 fajt magában foglaló népes család sok faja epifita, korhadéklakó. Érdekes egzotikus alakjuk, mutatós virágzatuk miatt megérdemlik, hogy foglalkozzunk velük.A modern lakásokba különösen jól illeszkednek be.

Mutatósak, ha száraz ágakat telepítünk velük be. Az ágat ládába ültetjük, az elágazásokhoz mohával borítva kevés földet erősítünk, amire a broméliákat ültetjük, a láda földjét pedig szintén növényekkel telepítjük be. Itt a növényanyag megválasztásánál az a döntő, hogy milyenek a fényviszonyok. A levelek bőr-, még inkább bádogszerűek, rózsaszerűen helyezkednek el, kisebb-nagyobb tölcsért zárva be, amelyben a növény vizet tárol. Hazájában ugyanis a száraz és esős időszak változik, a növény egész élete erre rendezkedett be. A nedves időszakban a tölcsérek megtelnek vízzel, és a növény ezzel tartja fenn magát a szárazság idején. Ezt tartsuk szem előtt nevelésüknél. A széles tölcsért nevelő fajoknál juttassunk ide is vizet, de csak melegben, hűvös helyen a levelek közt összegyűlt víz a lombozat rothadását okozza. Napos, meleg helyen fejlődnek legszebben, de nem kényesek, megélnek a félárnyékban, sőt árnyékban és alacsonyabb hőmérsékleten is.

A broméliák tölcséres levélrózsája minden esetben az esővíz összegyűjtését szolgálja. Az ősredőben akár a talajon akár a fák tetején él, a levélrózsában gyűjti össze a növény az esővizet, így jut kellő nedvességhez és tápanyaghoz.Ezekhez a szép növényekhez kellő türelem és odafigyelés is szükséges, mert az anyatövek a virágzás után elpusztulnak, de helyette legtöbbször 4-5 kisebb sarj növénnyel ajándékoznak meg bennünket.Ezek a kis sarj növények szép lassan megnőnek, és amikor elérik a megfelelő életkort, már szét is ültethetjük őket, így kb. 4 év múlva egy növényből akár 4-5 új virágzó broméliánk is lehet.A broméliák virágzási ideje akár egy -másfél hónapig is eltarthat, de virágzás után színes tarka vagy épp csíkos levélzetükkel is szép szobadíszek maradnak.Bár a párás nedves trópusi őserdőkben élnek, nálunk is igen jól érzik magukat általános szobai körülmények között, könnyedén nevelhetjük és gondozhatjuk őket. Kezdő kertészek is bátran vállalkozhatnak a tartásukra.A legtöbb broméliafélék családjához tartozó növény Amerika trópusi és szubtrópusi részéiről származik. Az ismert fajok többsége epifitaként (a fák ágain) több évig él, felhasználva a párát és az esővizet. Az esővíz összegyül a levélrózsa közepén, egy tölcsérformájú mélyedésben és innen a növény fel tudja venni. A leveleket pikkelyszőrök borítják, ezek is a vízellátásra használnak. A virágok mutatósak, egyes fajoknál fellevelek is fejlődnek; sokszor ez utóbbiak díszítőképessége nagyobb, mint maga a virágé. A gyökerek gyengék, csak a növény megtartására szolgálnak.

A broméliák könnyen alkalmazkodnak a szobai körülményekhez, legtöbbjük igénytelen; az alacsonyabb vagy magasabb hőmérsékletet egyaránt bírják. Mivel a gyökerek gyengék kerüljük a túlöntözést, azonban a levélrózsát tartsuk állandóan tele vízzel, kevésbé télen. A hideg időszakban ha 25-29 °C-on tartjuk növényünket, akkor állhat levélrózsájában víz, ha 15-18 °C-on telel inkább nem. Tápoldatozzuk csak nyáron, 3 hetente a megadott mennyiség felére csökkentve a tápanyagot. A broméliák szeretik a világos, nem napos termőhelyet.A virágzás 2-6 éves korban fordul elő. A termés érlelése után a növény elszárad, de előbb egy vagy több sarjat hoz. A megsárgult anyanövényt éles késsel tőből távolítjuk el; amennyiben több sarj van a cserépben, válasszuk szét őket és ültessük külön, kis cserepekbe. A broméliáknak ajánlott földkeverék vízáteresztő és tápanyagokban gazdag: lombföld, tőzeg, érett marhatrágyaföld vagy komposztföld.E növényeket pajzstetvek és takácsatkák támadják leggyakrabban. Védekezésül rovarirtó szerekkel szükséges permetezni őket.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 10
Heti: 32
Havi: 21
Össz.: 44 304

Látogatottság növelés
Oldal: Bromélia
¨˜¨”ºº•●.:':.●•Virágok•●.:':.●ҳ¨˜¨”º - © 2008 - 2024 - gyongyszemek.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »